Emzirirken kilo verebilir miyim? Genelde annelerin en çok sorduğu sorulardan biridir.

Emzirme döneminde anneler hem bebeğini emzirmek hem de doğumdan geriye kalan kilolarını vermek isteyebilir. Bu yazıda emzirirken kilo vermek için yollardan bahsedeceğiz.

Emziren bir anne emzirirken bir sporcu gibi kalori yakar! Bunu avantaja çevirebilirseniz emzirirken kilo vermeniz mümkün!

Emzirirken kilo vermek için öneriler

  1. Sık sık emzirmek kilo vermek için iyi bir yöntem. Emzirirken anne ekstra bir şey olmadan dahi kalori harcar. Bebeğinizi ne kadar emzirirseniz o kadar çok kalori yakmış olursunuz.
  2. Genel beslenme kuralları da emzirirken kilo vermek için önemli aslında. Ana öğünler arasına ara öğünler eklemek, az ve sık beslenmek size yardımcı olacaktır.
  3. Emzirirken kilo verme sürecinde yemekleri fırın, ızgara veya haşlama/ buharda pişirme yöntemleriyle yaparsak çok daha sağlıklı ve hafif tercihler olur.
  4. Besin gruplarından her birini dengeli ve yeterli bir şekilde beslenmeye eklemek önemli. Lif tüketimi de bu döngüde emzirirken kilo vermeyi destekleyecektir. Baklagiller, sebze ve meyve tüketimini atlamamak iyi olabilir.
  5. Az da olsa egzersizler eklemek emzirirken kilo vermeye yardımcı olacaktır.
  6. Emzirirken kilo vermek için önemli bir nokta da tatlı ihtiyacınızı gidermek için hurma + tahin gibi kombinlerden yararlanabilir ve şekerli tatlılardan uzak durabilirsiniz.
  7. Beslenirken kalorisi yüksek ve besin değeri yüksek besinler tercih etmek yerine; dengeli, yeterli ve besleyici bir beslenme planı emzirirken kilo vermeyi destekleyecektir.
  8. Emzirme döneminde farketmeden çok fazla sıvı kaybedersiniz. Günde 3-4 litre su tüketimine özen göstermek emzirirken kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Emzirme döneminde kilo verirken nelere dikkat etmeliyim ?

Öncelikle kısıtlayıcı programlardan uzak durmalısınız! Kısıtlayıcı programlar sütünüzü negatif etkileyebilir. Bu nedenle bu süreçte bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin. Emzirme döneminde hem sütünüzü desteklemek hem de kilo vermek mümkün! https://diyetisyendilayakyol.com/emzirme-doneminde-saglikli-beslenme-danismanligi/

Go top
error: İçerik korumalıdır !