Gebelikte kaç kilo almalıyım? Genelde annelerin en çok sorduğu sorulardan biridir.

Gebelikte kilo alımı hedefi her gebelik ve annede değişir. Gebelikte önerilenden daha fazla veya az kilo almak hem anne hem bebek için risk oluşturabilir. Bu nedenle gebelikte ideal ağırlık artışı tavsiye edilmektedir.

Gebelikle beraber annenin iştahı açılır, kilo alımı kontrolsüzce artabilir. Bu nedenle de gebelikte aşırı kilo alımı ve obezite sıklıkla karşımıza çıkıyor. Unutmamak gerekir ki aşırı kilo alımı bebeğin doğum ağırlığını da etkileyebilmektedir.

Gebeliğe ideal ağırlığında başlayan, kronik bir rahatsızlığı olmayan normal bir kadının gebelik boyunca alması gereken ideal kilo ortalama 10-12 kilodur. Gebeliğe başladığınız kilonuz ve beden kütle indeksinizi baz alınarak ideal almanız gereken kiloyu hesaplayabilirsiniz.

Beden kütle indeksimi nasıl hesaplayabilirim ?

Kilomuzu boyumuzun metre cinsinden karesine bölersek elde ettiğimiz sonuç bize beden kütle indeksini verir. Örneğin 164 cm boyunda 53 kilo bir kişinin beden kütle indeksini hesaplarken;

  1. Önce boyunun karesini alalım: 1,64 x 1,64 = 2,68
  2. Kilosunu bulduğumuz değere bölelim: 53/2,68 = 19,7 kg/m2

Burada bulduğunuz değere göre gebelikte ideal kilo alımımızı hesaplayabiliriz.

  • Beden kütle indeksi 18,5’ in altında olanlar “ideal kilosunun altında veya zayıf” grubuna giriyor. Bu bireylerin önerilen gebelikte ideal kilo alımı ortalama 13-18 kg’dır.
  • Beden kütle indeksi,  18,5-25 arasında olanlar “ideal kiloda veya normal” gruba giriyor. Bu bireylerin gebelikte ideal kilo alımı ortalama 11-16 kg. İkiz gebeliklerde ideal kilo alımı; gebeliğe başlangıç kilosu ideal olanlar için ortalama 17-25 kg alması önerilir.
  • Beden kütle indeksi,  25-30 arasında olanlar “ideal kilosunun üzerinde veya kilolu” gruba giriyor. Bu bireylerin gebelikte ideal kilo alımı ortalama 7-11 kg. İkiz gebeliklerde ideal kilo alımı; gebeliğe başlangıç kilosu idealin üstünde olanlar için ortalama 14-23 kg alması önerilir.
  • Beden kütle indeksi,  30’ un üstünde olanlar “aşırı kilolu” grubuna giriyor. Bu bireylerin gebelikte ideal kilo alımı ortalama 5-9 kg. İkiz gebeliklerde ideal kilo alımı; obez gebeliğe başlayanlarda ortalama 11-19 kg alması önerilir.

İki kişilik mi beslenmeliyiz?

Bunları öğrendiğimize göre ‘İki kişilik besleniyoruz’’ diye düşünmeyip besleyici, dengeli ve yeterli bir beslenme planı, size uygun bir egzersiz planı ve kilo takibini yaparak gebelik boyunca ideal kilo alımı ile ilerlemek en sağlıklı yöntem olacaktır.

Kilo alımını haftalık veya aylık olarak ölçebilir, beslenme ve genel sağlığınızı bir uzman yardımıyla takip edebilirsiniz. Böylece tedbirli ve sağlıklı bir şekilde bebişinize kavuşmuş olursunuz.

Go top
error: İçerik korumalıdır !